Канада во есенската сезона- Туристички водич за епски есенски дестинации

Ако сакате да бидете сведоци на најубавата страна на Канада, сезоната на есен е тој прозорец што ќе ви ги даде најубавите погледи на северноамериканската земја, со различни нијанси на портокал што се појавуваат во густите шуми, кои некогаш биле обоени во најдлабоките зелена пред само неколку месеци.

на месеците септември и октомври го означуваат почетокот на есента во Канада, обезбедувајќи ослободување од летните горештини бидејќи климата станува поладна со чести слаби дождови. Есента е најдобро време да се види есенското зеленило во широко распространетите шуми во Канада, со некои од најдобрите пејзажи во светот во земјата и не постои еден туку многу начини за набљудување на оваа страна на природата во оваа сезона на радост!

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ја посетите Канада за временски период помал од 6 месеци и да ги посетите овие епски есенски искуства во Канада. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да ја посетат Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Јавор остава Јавор остава во есенски бои

Паркови во есен

Провинциски парк Алгонкин Провинцискиот парк Алгонкин облечен во есенски бои

Земја со бројни национални паркови лоцирани околу илјадници езера опкружени со густи шуми, Канада е земјата која има повеќе погледи да понуди надвор од нејзините градови. на источната страна на земјата се смета како најдобар начин да бидете сведоци на есенските бои во сиот негов интензитет со лисја кои преминуваат од црвена во портокалова и на крајот исчезнуваат во зимскиот ветер со жолтеникава текстура.

Предвидувањето на времето на есенското зеленило во земја голема како Канада може да биде тешко, но главно месеците септември сведочат за почетокот на есента во мнозинските провинции, со провинциите на Онтарио, Квебек а поморските провинции се најдобрите места за набљудување на светлите есенски бои низ целата земја.

Поради тоа што повеќето езера во земјата се опкружени со национални паркови, станува слика за цел живот да се гледаат мирните езера сместени среде црвените и жолтите јаворови, како одраз на црвените шуми во нивните мирни води.

Еден од најстарите провинциски паркови во Канада, Националниот парк Алгонкин лоциран во југоисточно Онтарио има илјадници езера скриени во нејзините граници, скриени шумски патеки кои нудат спектакуларни погледи во есенската сезона. Поради близината на парковите до градот Торонто, Алгонкин е исто така еден од најпопуларните паркови во земјата и е дом на разновидни диви животни и кампови.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Прочитајте повеќе за Алгонкин и други интересни места во Онтарио.

Ако сте во регионот Онтарио за време на есента, нема да сакате да го пропуштите најголемиот Октоберфест во Северна Америка Киченер-Ватерло Октоберфест, .

Преку Канада

Падот на кањонот Агава Паѓаат боите на кањонот Агава од турнеја со воз

Драматичните глетки на есента стануваат дополнително волшебни со поглед на пејзажите на Канада преку патување со воз. И кога зборуваме за земја со толку голема големина како оваа, патувањето низ воз веројатно би било првата опција што би ми паднала на ум!

Преку шина, канадската национална железничка служба, нуди различни тури низ Канада, со воодушевувачки поглед на широко распространетите шуми во земјата и бројните езера. Возот е функционална во текот на целата година нудат живописен одмор во сите сезони, вклучително и сезона на есен, кога најубавите бои на шумите стануваат видливи, повеќе се појавуваат како смирувачка зимска топлина околу езерата.

Најпопуларната рута што ја истражува возот е градот Квебек до коридорот Виндзор, кој е пат низ популарните градови во Канада вклучувајќи Торонто, Отава, Монтреал Квебек Град.

Патувањето низ оваа страна на земјата ќе претставува спој на урбани погледи среде прекрасните бои на есен. За повеќе погледи на село и густи шуми на есен, може да се изберат разни други правци додека истражувате места преку Виа железница Канада.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Бидете сигурни да го прочитате нашиот Водич за канадско време и испланирајте го вашето совршено есенско патување во Канада.

Пат за паметење

Парквеј на Нијагара Нијагара Парквеј, едно од најдобрите места за гледање на Есенско зеленило во Канада

Еден од најубавите начини на набудувањето на падот на зеленилото е патување низ паркот Нијагара или Нијагара патот, кој е живописен пат кој патува од канадската страна на реката Нијагара. Исто така познат како булевар Нијагара, маршрутата минува низ Сценскиот автопат Онтарио и има поглед на многу села лоцирани покрај реката Нијагара пред конечно да стигне до туристичкиот град Нијагарините водопади. На Нијагара Парквеј е еден од најдобрите сценски возачи во Онтарио и дефинитивно а патување низ есенските шуми облечени во прекрасно црвено би била слика за негување.

Различни други атракции се присутни по должината на рутата, вклучувајќи ги Вител Рапидс, кои се природните вирови создадени во реката Нијагара долж границата меѓу Канада и САД, и други историски атракции во Онтарио, вклучително и Споменикот на Брок кој се наоѓа во паркот Квинстон Хајтс, пејзажен градски парк над селото Квинстон

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Дознај повеќе за неверојатни канадски езера и величествено езеро Супериор на есен.

Сини планини во есен

Сини Планини Сините планини е популарна туристичка дестинација и познат скијачки центар

Една од цела сезона дестинации лоцирана на само два часа од градот Торонто, е Blue Mountain Village, познато по својот ски-центар Blue Mountain како зимска дестинација. Иако природното опкружување и малите градови во областа го прават популарно место за одмор во сите сезони. Сините Планини е независно село лоцирано во провинцијата Онтатрио, со економија која главно зависи од туризмот од популарноста на ски-центарот Blue Mountain.

Во сезоната на есен, постојат бројни начини да се помине убаво време во одморалиштето, со светлосни шоуа и разни други активности присутни во центарот на селото, заедно со неверојатни авантуристички опции за истражување на местото низ неговите пешачки патеки и плажите. со прекрасна страна на природата во најубавиот период од годината.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, и Бугарски државјани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.