Канада - Земјата на јаворовиот лист

Јаворовиот лист одигра клучна улога во врамувањето на историјата на Канада. Јаворот отсекогаш бил главна храна на граѓаните на Канада подолг период. Во историјата на Канада, за време на војната, повредените и ранетите војници користеле јаворов лист или лекови направени од јаворов сируп како завои и лекови за нивната повреда. Јаворовиот лист има лековита моќ до одреден степен да ги лекува раните.

Додека Канада е позната по живописната убавина што ја носи во форма на слатководни езера, планини кои го мачат срцето, стаклари и постојано растечки бујни зелени шуми, Канада е исто така позната како земја на јаворовиот лист. Значи, прашувате зошто Канада од целата земја е толку длабоко поврзана со јаворовиот лист? Тоа е затоа што јаворовиот лист одигра клучна улога во врамувањето на историјата на Канада.

За почеток, јаворот отсекогаш бил главна храна на граѓаните на Канада подолг период. Второ и најважно, во историјата на Канада, за време на војна, повредените и ранетите војници користеле јаворов лист или лекови направени од јаворов сируп како завои и лекови за нивните повреди. Јаворовиот лист има лековита моќ до одреден степен да ги лекува раните. Ова се основните причини како јаворовиот лист се проби во канадските амблеми, знаме, монети и во срцето на Канада и нејзиниот народ. Оттогаш, јаворовиот лист е познат како истакнат канадски симбол.

Дали знаевте дека јаворовиот лист на канадското знаме има 11 точки? Овие точки на знамето ги претставуваат териториите и провинциите присутни во земјата.

Посетата на Канада никогаш не била полесна откако Владата на Канада воведе поедноставен и рационализиран процес за добивање електронско овластување за патување или еТА канадска виза. еТА канадска виза е електронска дозвола за патување или дозвола за патување за да ја посетите Канада за временски период помал од 6 месеци и да уживате во земјата на јаворовиот лист. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да бидат сведоци на епските бои на Maple Leaf како што се менуваат годишните времиња. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Еве неколку подетални причини зошто јаворовиот лист го најде својот дом во Канада или Канада го најде својот дом во наследството на листот во земјата.

Листот Јавор Јаворовиот лист е најпрепознатливиот национален симбол на Канада

Кејп Бретон, Нова Шкотска

Кејп Бретон Нова Шкотска Островот Кејп Бретон опфаќа речиси една петтина од вкупната површина на Нова Шкотска

Ова парче на воодушевувачки остров се наоѓа на источната страна на Нова Шкотска во Канада. Островот е прекриен со бујни зелени шуми, топли плажи и крајбрежја, и идеално е едно од најпосакуваните места за посета во текот на есенската сезона за да се види мелодраматичниот пад и акумулацијата на јаворови лисја. Не само што островот е најпосакувана локација за неговата спектакуларна сценска есенска убавина, туку и поради прославената слава на Кејп Бретон за оркестрирање на Меѓународен фестивал „Келтски бои“. во текот на месец октомври.

Фестивалот се слави во должина од 9 дена во октомври, го слави почетокот на есента во Канада со фолк, танц, карневали, музика и автентични канадски деликатеси. Доколку случајно сте во Канада во текот на месецот на овој фестивал, сигурно треба да учествувате во различните активности на карневалот и да се наполните со храната што го топи срцето присутна на местото на одржување. Исто така, додека сте во Кејп Бретон, за време на есенската сезона, не можете да си дозволите да ја пропуштите познатата патека на Кабот; комплетната патека на целиот остров Кејп Бретон низ крајбрежните шуми.

Најдобриот дел е што можете да ги видите и прекрасните миграциски китови на овој остров кои поминуваат овде во текот на есенската сезона, единствениот пат кога ќе се приближат до брегот на островот. Сцената е нешто што туристите со цело срце го чекаат.

Провинциски парк Алгонкин

Провинциски парк Алгонкин Основан во 1893 година, Провинцискиот парк Алгонкин е најстариот провинциски парк во Канада

Ако сакате да ја доживеете природата најдобро, тогаш треба да го видите паѓањето на лисјата и развлеченото зеленило додека сте на паркот Алгонкин, кој се наоѓа во близина на Торонто. Местото е вградено со шуми, езера и реки и обезбедува објекти за авантуристички спортови. Најдобро време за посета на ова небесно место би било помеѓу Октомври до декември да ги видите и почувствувате златно обоените јаворови како ја пуштаат својата топлина, тргнувајте по шумски патеки и уживајте во колачи и пијалоци покрај езерата. Не заборавајте да ја посетите Паркот Алгонкин бидејќи ова место е на врвот на приоритетната листа на туристи на одмор! Ако имате среќа, може да гледате и птици преселници и странски сини китови во и околу езерата и реките. Чувајте го вашиот двоглед подготвен!

Дали знаевте дека паркот е дел од границата што се наоѓа помеѓу Северен Онтарио и Јужен Онтарио? Регионот на паркот спаѓа помеѓу областа на транзиција помеѓу северните зимзелени шуми и јужното листопадно ширење. Оваа многу необична комбинација на видови шуми и широкото опкружување на различните средини во паркот, овозможуваат областа да дише прилично невообичаена разновидност на растителни и животински видови.

Паркот исто така се смета за исклучително важно место за воведниците на дивиот свет и е од витално значење за истражување. Паркот Алгонкин е добро препознатлив во рамките на провинција Онтарио. Оваа област е добро позната индустриска сеча и релевантни трансакции што се случуваат во обемот на нејзините граници. Ова го прави паркот повторно клучен за туристичките атракции.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Есента или сезоната на есен во Канада е искуство кое секој заслужува барем еднаш во животот да го почувствува засекогаш. Земјата блеска со жолтото злато на јаворовите лисја распослани како тепих низ целата земја и изгледа сосема идентично како разгледница со слики. Канада во есенската сезона- Туристички водич за епски есенски дестинации.

Питерборо, Онтарио

Питерборо Онтарио Питерборо е град на реката Отонаби во Онтарио

Поставен покрај бреговите на реката Отонаби, Питерборо е уште еден скапоцен камен на место за посета во земјата на Канада. Тоа е околу 90 минути возење од градот Торонто; Питерборо со својата волшебна убавина се проби низ листата на најдобри викенд-посаменици кои се сметаат за есенската сезона. Можете да седнете покрај брегот на реката, можеби со книга или чаша вино и да се впиете во живописната привлечност на опкруженото место или можете дури и да патувате до Варшавски пештери и конзервација област и да бидат сведоци на атрактивни Норвуд есенски саем, се одржува секоја година на периферијата на местото.

Додавајќи ја оваа забава, Питерборо и Кавартас имаат се повеќе и повеќе да се грижат за вашите забавни авантури. Регионот има изложби на низа музеи, затворени и отворени галерии, театри и културни изложби, разговори за атракции од абориџинското наследство и релевантни историски локалитети, како и голем приказ на уметничка заедница.

Дали знаевте дека музејот Питерборо е познат по своите безброј разновидни колекционерски артефакти? Музејот настанал во 1897 година, а подоцна се преселил на сегашното место (ридот Армур) во 1967 година.

Лорентијците

Лорентијците На Laurentians е само еден час возење од Монтреал

Не е непознат факт дека земјата на јаворовиот лист е само друго име на Канада и името на ова место Лорентијците се објаснува со своето име, оправдувајќи го прогласот со крајно уверување. Сместено северно од Монтреал; Laurentians е уште едно место на мапата на Канада, каде што можете да го доживеете канадскиот пад на најдобар начин.

Местото е опкружено со извонредни смарагдни езера, темни шуми со филтрирање на сончевата светлина, хипнотизирачки ридови и блескавиот поглед на реката Сент Лоренс. Лорентите може да се покажат како една од најдобрите опции за семејни одмори или брзи викенди или планираат мали дневни патувања во оваа есенска сезона. Можеш да бидеш сведок и да го доживееш бавното паѓање на Златното ливче врз тебе и насекаде околу тебе, тоа е еден вид чувство што би го опишал поетот.

Убавината на местото е таква што може едноставно да се седне и да се ужива во есенската средина со јаворови шуми кои еродираат во бои на златни, портокалови, јорговани и темноцрвени лисја и да се наслади од локалната кујна на местото подготвена со сезонска храна како мед, јаворов сируп, сирење, јаболковина и разновидни вина со вкус. Исто така, можете да ги освежите телото и душата во спектакуларните одморалишта присутни во Лорентиј и претворете го вашиот одмор во режим на апсолутен релаксирачки и без стрес.

Островите Les Îles-de-la-Madeleine, кои се еден навистина неоткриен дел од Канада, се нешто што може лесно да остане незабележано на вашата листа за патувања, но уникатниот шарм на островот среде неговите повеќе од неверојатни зелени пејзажи и широко отворени плажи дефинитивно би направи го како еден одличен спомен на Канада.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Иако сликата на овој прекрасен архипелаг, дел од провинцијата Квебек во Канада, веројатно е нешто што веќе сте го виделе на некоја убава разгледница или позадина на работната површина, но можеби никогаш не сте знаеле дека овие небесни локации припаѓаат на канадскиот Залив Св. Лоренс на источната страна на земјата. Прочитајте повеќе на Ла Канада- Магдаленски Острови во Квебек.

Национален парк возење планина

Национален парк возење планина Riding Mountain National Park е национален парк во Манитоба, Канада

Зошто Канада е опишана како земја на јаворовиот лист, е затоа што го опфаќа естетизмот на есенската сезона низ многу живописни места како што е Националниот парк Riding Mountain; место кое ги има сите шарм да ви го одземе срцето.

Распространет на површина од околу 3000 квадратни километри, Националниот парк Ридинг планина формира еден од значајните делови на канадските прерии со пространи протези на неговите бореални шуми, долги пасишта и високи ридови што се зголемуваат; оваа шума е амблем на живописна убавина и ни ги покажува различните есенски бои на златна, темноцрвена и јоргована. Овој парк е познат и по тоа што има лос, црни мечки, елен и волци. Националниот парк Riding Mountain е без сомнение идеална дестинација за патување која ги хипнотизира сите љубители на природата.

Доколку ви недостига поетот во вас или сте еден од авантуристичките изроди кои уживаат во скутот на канадската природа, ви се предлага сигурно да тргнете на трекинг, да се шетате по Горџ Рик и да пешачите.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Манитоба има многу знаменитости и работи да им понуди на туристите од плажите, езерата и провинциските паркови до културните знаменитости и други забавни места во градовите како што е Винипег. Прочитајте повеќе на Мора да се видат места во Манитоба, Канада.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Италијански граѓани, Државјани на Шпанија, и Израелски државјани може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.