Канадска виза од Франција

Канада Виза за француски граѓани

Аплицирајте за канадска виза од Франција

еТА за француски граѓани

Подобност за еТА

 • Француските граѓани можат аплицирајте за ЕТА во Канада
 • Франција беше членка на програмата на канадската еТА
 • Француските граѓани уживаат во брз влез користејќи ја програмата eTA на Канада

Други барања за еТА

 • Француските граѓани можат да аплицираат за еТА преку Интернет
 • Канада еТА важи само за пристигнување со авион
 • Канада еТА е за кратки туристички, деловни, транзитни посети
 • Мора да имате над 18 години за да аплицирате за еТА, во спротивно, потребен е родител / старател

Канадска виза од Франција

Француските граѓани треба да аплицираат за eTA виза за Канада за да влезат во Канада за посети до 90 дена за туризам, деловни, транзитни или медицински цели. eTA Canada Visa од Франција не е изборна, но а задолжително барање за сите француски граѓани патување во земјата за краток престој. Пред да патува во Канада, патникот треба да се осигура дека важноста на пасошот е најмалку три месеци од очекуваниот датум на поаѓање.

eTA Canada Visa се спроведува со цел да се подобри безбедноста на границите. Канадската еТА програма беше одобрена во 2012 година и беа потребни 4 години за да се развие. Програмата eTA беше воведена во 2016 година за проверка на патниците кои пристигнуваат од странство како одговор на глобалното зголемување на терористичките активности.

Како можам да аплицирам за канадска виза од Франција?

Канадската виза за француски граѓани се состои од онлајн формулар што може да се заврши за само пет (5) минути. Потребно е апликантите да внесат информации на страницата за нивниот пасош, лични податоци, детали за контакт, како е-пошта и адреса и детали за вработување. Апликантот мора да биде во добра здравствена состојба и не треба да има криминална историја.

Канадската виза за француските граѓани може да се примени онлајн на оваа веб-локација и може да ја прими канадската виза онлајн преку е-пошта. Процесот е исклучително поедноставен за француските граѓани. Единствениот услов е да имате ИД за е-пошта, кредитна/дебитна картичка во 1 од 133 валути или Paypal.

Откако ќе ги платите таксите, започнува обработката на еТА апликацијата. Канада eTA се доставува преку е-пошта. Канадската виза за француските граѓани ќе биде испратена преку е-пошта, откако ќе го пополнат формуларот за онлајн апликација со потребните информации и откако ќе биде потврдено плаќањето преку интернет со кредитна картичка. Во многу ретки околности, доколку е потребна дополнителна документација, апликантот ќе биде контактиран пред одобрување на Canada eTA.


Барања за канадска виза за француски државјани

За да влезат во Канада, француските граѓани ќе бараат валиден патен документ или пасош за да аплицираат за Канада eTA. Француските граѓани кои имаат пасош од дополнителна националност треба да се погрижат да аплицираат со истиот пасош со кој ќе патуваат, бидејќи канадската еТА ќе биде поврзана со пасошот што беше споменат во моментот на аплицирањето. Нема потреба да се печатат или презентираат документи на аеродромот, бидејќи eTA се чува електронски наспроти пасошот во системот за имиграција на Канада.

Апликантите исто така потребна е валидна кредитна или дебитна картичка или сметка на PayPal да платите за eTA на Канада. Француските граѓани исто така се обврзани да обезбедат а Валидна емаил адреса, за да ја примат Canada eTA во нивното сандаче. Ваша одговорност ќе биде внимателно да ги проверите сите внесени податоци за да нема проблеми со Canada Electronic Travel Authority (eTA), во спротивно можеби ќе треба да аплицирате за друга eTA на Канада.

Прочитајте за целосните услови за виза за еТА Канада

Колку долго францускиот државјанин може да остане на канадската виза преку Интернет?

Датумот на заминување на францускиот државјанин мора да биде во рок од 90 дена од пристигнувањето. Од сопствениците на француски пасоши се бара да добијат канадска електронска агенција за патување (Канада eTA) дури и за кратко времетраење од 1 ден до 90 дена. Доколку француските граѓани имаат намера да останат подолго време, тогаш треба да аплицираат за соодветна виза во зависност од нивните околности. Канада eTA важи 5 години. Француските граѓани можат да влезат повеќе пати во текот на пет (5) годишната важност на eTA на Канада.

Најчесто поставувани прашања во врска со еТА Канада Виза


Работи што треба да се направат и места со интерес за француските граѓани

 • Челтенхем Бадлендс, Каледон, Онтарио
 • Посетете го Националниот парк Grasslands, Саскачеван
 • Хотел де Глас, Сен-Габриел-де-Валкартие, Квебек
 • Крстоносниот мермерен кањон, Националниот парк Котенеј, Британска Колумбија
 • Хотел Банф Спрингс, Банф, Алберта
 • Посетете турнеја со колички во Кингстон, Кингстон, Онтарио
 • Уживајте во мексиканската храна во Ајлмер,
 • Пронајдете го Светилникот на прериите, Саскачеван
 • Рафтинг Go Tidal Bore, Нова Шкотска
 • Упатете се кон Тофино, островот Ванкувер
 • Кану во Емералд Лејк, Британска Колумбија

Француска амбасада во Канада

Адреса

42 Возење Сасекс, Отава, НА K1M 2C9

телефон

+ 1-613-789-1795

Факс

--1 613 562 3735-


Аплицирајте за Канада еТА 72 часа пред вашиот лет.