Неверојатни езера во Канада

Канада е дом на плејада езера, особено петте големи езера во Северна Америка, кои се езерото Супериор, езерото Хурон, езерото Мичиген, езерото Онтарио и езерото Ири. Некои од езерата се делат меѓу САД и Канада. Западниот дел на Канада е место каде што треба да бидете доколку сакате да ги истражите водите на сите овие езера.

Спокојството и спокојството што ги нудат езерата се ненадминати, покрај езерото нуди спектакуларни погледи во Канада. Се проценува дека Канада има над 30000 езера. Повеќето од нив ви дозволуваат да ги истражувате нивните води преку веслање, пливање, кајакарство, а во текот на зимата можете да скијате и на некое од замрзнатите езера.

еТА канадска виза е електронско овластување за патување или дозвола за патување за да ја посетите Канада за временски период помал од 6 месеци и да ги посетите овие прекрасни езера. Меѓународните посетители мора да имаат канадска eTA за да можат да ги посетат големите езера во Канада. Странските државјани можат да аплицираат за еТА канадска виза преку Интернет за неколку минути. Процес на виза за еТА Канада е автоматизирана, едноставна и целосно онлајн.

Езерото Супериор

Локација - Супериорен

Еден од петте Големи езера во Северна Америка и најголемото големо езеро. Тој е со големина од 128,000 квадратни километри. Содржи 10% од површинската свежа вода во светот. Ја делат Онтарио, Канада на север и државите во Соединетите Држави во други насоки. Ова езеро е и најголемото слатководно езеро во светот. Сините води и песочните брегови може да ве натераат да ја погрешите локацијата со плажа.

Има многу паркови веднаш во близина на езерото каде туристите сакаат да шетаат и да истражуваат. Се смета дека јужниот дел од езерото околу точката Whitefish е гробишта на големите езера поради големиот број потонати бродови во областа.

Езерото Супериор Езеро Супериорен крајбрежје, бои на сезоната на есен

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Покрај езерото Супериор и езерото Онтарио, Онтарио е дом и на Отава и Торонто. Дознајте повеќе за нив на Мора да се видат места во Онтарио.

Езерото Онтарио

Локација - Онтарио

на најмалото од најголемите езера во Северна Америка Го добива своето име од канадската провинција. На бреговите на ова езеро се наоѓаат светилници. На извор на езерото е реката Нијагара и конечно се сретнува со Атлантскиот Океан. По должината на брегот на езерото Онтарио има мали острови. Езерото го посетуваат не само туристите, туку и локалните жители за да го видат огромниот хоризонт на Онтарио додека ги ценат водите на езерото.

Лејк Луис

Локација - Алберта
Лејк Луис Езеро Луиз, Национален парк Банф

Езерото е познато како езеро на мали риби. Езерото се храни од глечерот Лефрој. Езерото ја добива својата вода од глечерите кои се топат од планините на Алберта. Аква сината боја може да доведе до илузија дека верувате дека езерото е тропско, но неколку секунди во водата се доволни за да знаете дека езерото замрзнува во текот на целата година. Од планината Фервју може да се види ѕвезден поглед на езерото. Езерото и покрај тоа што покрива помалку од 1 квадратна милја од областа е едно од најубавите во Канада. Карпестите планини го прават езерото живописно бидејќи се поставени на позадината на езерото.

Езерото Луиз се смета за кралско семејство меѓу езерата во Канада и случајно го доби името по ќерката на кралицата Викторија.

Има многу патеки за планинари, пешаци и љубители на велосипедизам кои можат да го поминат околното езеро Луиз. Ако сакате да се опуштите и да останете веднаш во близина на езерото, Fairmont Chateau Lake Louise е местото каде што треба да се упатите.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Ако сте во посета на Алберта и езерото Луиз, проверете дали и вие сте прочитале за тоа Карпестите планини во Канада.

Езерото Пејто

Локација - Алберта

Езерото се наоѓа во Националниот парк Банф на патеката Ајсфилдс Парквеј. Тоа е уште едно глацијално езеро кое е најдобро да се посети доцна попладне или рано навечер. Можете да снимите фотографија од највисоката точка во Icefields Parkway на врвот Bow од езерото. Езерото е местото на потекло на реката Мистаја во Канада.

Мореинско Езеро

Локација - Алберта
Мореинско Езеро Мореин Езеро, уште едно живописно езеро во Националниот парк Банф

Езерото се наоѓа во Националниот парк Банф во долината на десет врвови, многу блиску до познатото езеро Луиз. Ја дели истата недопрена и блескава боја како и езерото Луиз. Езерото има примамливи сини води кои ќе ве натераат да го поминете целиот ден гледајќи го. Езерото Мораин е длабоко околу 50 стапки и големина околу 120 хектари. Живописната позадина на планините и алпската шума ја додаваат убавината на ова езеро. Езерото не е достапно во зима бидејќи патот е затворен поради снегот, а езерото исто така останува замрзнато. Моренското езеро е најфотографираната локација и се појавува и во канадска валута.

Има и ложа која ви овозможува да преноќите со поглед на езерото кое е сезонско отворено од крајот на мај до почетокот на ноември.

Езеро Абрахам

Локација - Алберта

Езерото и покрај неговиот изглед на сино глечер е создадено поради браната на реката Северен Саскачеван. Тоа е вештачко езеро која е формирана поради изградбата на браната Бигорн. Езерото се среќава со реката Северен Саскачеван и кога мразот на езерото ќе ги допре меурчињата создава магична сцена за сведочење. Ова најдобро се гледа во зимските месеци.

Езерото Малиње

Локација - Алберта
Езерото Малиње Езеро Малињ во зима

Езерото се наоѓа во паркот Јаспер, во подножјето на планините Малињ. Тоа е најголемото езеро во паркот и најдолгото езеро во канадските карпи. Езерото ви дава спектакуларен поглед на глацијалните планини што го опкружуваат и е гледна точка за три глечери во близина на езерото.

Езерото има мал остров во близина на својот брег наречен Духовен остров на кој туристите можат да веслаат или изнајмување брод за посета.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Покрај езерото Луиз, езерото Пејто, езерото Мораин, езерото Абрахам и езерото Малињ откриваат други Мора да ги видите местата во Алберта.

Смарагдно езеро

Локација - Британска Колумбија
Смарагдно езеро Смарагдно езеро

Езерото се наоѓа во Националниот парк Јохо и е најголемото од 61 езеро пронајдено во паркот. Смарагдното езеро е именувано по каменот бидејќи екстремно фините честички од варовник во прав му даваат на езерото природна зелена нијанса. Езерото од сите страни е покриено со густо зеленило. Опкружен е со планини кои се гледаат преку одразот на водата. Ова езеро е отворено за туристите да кану и да ги истражува водите. Во зима, езерото е популарно место за крос-кантри скијање.

Патека го опкружува езерото за планинарите да уживаат во глетката и да вежбаат. Ако сакате да се опуштите и брзо да залакнете или да останете во близина на езерото, Emerald Lake Lodge е одморалиште веднаш на работ на водата.

Смарагдната боја на езерото сјае и е најубава во јули, бидејќи езерото главно е замрзнато до јуни, што го прави Јули најдобро време за посета на Емералд езеро.

Езеро Гарибалди

Локација - Британска Колумбија

Езерото Гарибалди се наоѓа во провинцискиот парк Гарибалди. Езерото ве тера да се потрудите да стигнете до него бидејќи треба да пешачите патека од 9 километри за да стигнете до езерото. Ова пешачење трае околу 5-6 часа за да се заврши. Ќе имате угорнина низ шуми и ливади исполнети со цвеќиња во текот на летото. Многумина туристите одлучуваат да кампуваат во Гарибалди преку ноќ бидејќи враќањето назад е прилично досадно да се направи за еден ден. Езерото ја добива својата сина нијанса од топењето на глечерите кои се нарекуваат брашно од глечер.

Но, ако не сте подготвени да пешачите, тогаш можете да седнете и да се опуштите на живописен лет за да видите птичја перспектива на езерото.

Забележано езеро

Локација - Британска Колумбија
Забележано езеро Забележано езеро

Езерото е блиску до градот Осојоос во долината Симилкамин. Забележаното езеро го добило името по „дамките“ од зелена и сина боја кои се видливи на езерото. Минералните својства на ова езеро овозможуваат формирање на солена вода во текот на летото и тоа предизвикува појава на дамки. Најдобро време да се видат местата е летото.

Во езерото не се дозволени активности бидејќи е заштитено и еколошки чувствително подрачје. Забележаното езеро е свето место на Нација Оканаган.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Во прилог на Езерото Емералд, Гарибалди и Езерото со дамки откриваат други Мора да се видат места во Британска Колумбија.

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ:
Планирајте го вашиот совршен одмор во Канада, погрижете се вие прочитајте за времето на Канада.


Проверете ја вашата подобност за еТА Канада виза и аплицирајте за еТА Канада Виза 72 часа пред вашиот лет. Британски граѓани, Австралиски граѓани, Граѓани на Чиле, и Државјани на Мексико може да аплицира онлајн за eTA Canada Visa. Доколку ви треба помош или барате какви било појаснувања, контактирајте го нашиот helpdesk за поддршка и водство.